Alman Ressam Barbara Giesbert’in Evi

Alman Ressam Barbara Giesbert ve eşi 2005 yılından bu yana Bodrum Hekimköy’de yaşıyor. Giesbert’in huzurlu bir yaşam sürdüğü sade döşenmiş evine konuk olduk

Alman Ressam Barbara Giesbert tuval ve ahşap üstüne akrilik boya, çini mürekkebi ve yağlı tebeşir tekniklerini kullanarak resim ve kolajlar yapıyor. Sanatçı, Almanya’da Trier Avrupa Akademisi’nde Sanatsal Resim ve Tasarım Bölümü’nü bitirmiş. Daha sonra Avusturya’da Prof. Wolfgang Wiesinger’in öğrencisi olmuş.

Almanya, İtalya ve Türkiye’de sergiler açan sanatçı Dortmund’da yaşıyor, atölyesinde seminerler veriyor; workshop’lar düzenliyor. “2005 senesinde eşimle birlikte mavi tura çıkmak için ilk kez Bodrum’a gelmiştik,” diye anlatıyor Türkiye’yle ilk tanışma hikayesini. “Buralara ve buraların insanlarına aşık olduk. Zaman içinde bir yazlık edinme fikri iyice gelişti. 2007’de, Hekimköy’de aradığımız evimizi bulduk.” Giesbert çiftinin 2007 yılında satın al- dıkları ev bir site içinde yer alıyor. Geniş bir bahçe içindeki muhteşem deniz manzaralı bu ev iki katlı. Evin ön cephesinde, zeminine kayrak taşı döşenmiş bir teras bulunuyor. Kademeli bahçe, türlü çiçek ve ağaçlarla bezenmiş. “Gri ve yağmurlu Almanya’dan ne zaman buraya gelsem içim açılıyor. Terasımdan denize bakarken huzur buluyorum,” diyor Barbara Giesbert. Terastan evin giriş katına birkaç basamak merdivenle çıkılıyor. Bu katta salon; salona açık olarak, karşı aksta konumlanmış mutfak, misafir yatak odası ve banyo yer alıyor. Oturma bölümü deniz manzarasına odaklı. Pencerenin önüne taştan bir oturma yeri yapılmış. Mutfakta geniş pencereler sayesinde bahçe adeta içeriye alınmış. Evin üst katına arka bahçeden çıkılıyor.

Üst katta geniş bir yatak odası, banyo ve giyinme odası yer alıyor. Evin duvarlarını ressamın bu evde yaptığı resimler süslüyor. “Güneşin ve buradaki yalın yaşamın keyfini çıkarıyoruz. Bu bölgenin çok özel ışığı ve parlak renkleri beni her seferinde heyecanlandırıyor ve ilham veriyor. Dortmund‘daki atölyemde çalışırken tuvallerime daha çok toprak renkleri yansıyor. Burada çalıştığım zaman ise gökyüzünün ve denizin mavisinden ve mimariden çok etkileniyorum.

Parlak turkuvaz, mavinin tüm tonları ve beyaz renkli boyalar paletimi dolduruve-riyor. Kısacası burada stilim değişiyor.” Almanya’da daha soyut ve plansız, sadece zihninde renkleri düşünerek çalıştığını; burada ise doğadan, Bodrum’un beyaz evlerinden etkilenerek resim yaptığını söyleyen Ressam Barbara Giesbert’in bu evde çalıştığı resimler, Gümüşlük-Yalı’da yer alan Kikkula’da sergileniyor.

Alman Ressam Barbara Giesbert'in Evi_3.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir