Evimi nasıl dekore ederim?

Bir Feng Shui uzmanı, bir aşçı, bir çiçekçi ve bir müzik adamı… Konularında uzman dört isimden 14 Şubat günü için aşk tüyoları aldık. Afrodizyak mönüden romantik şarkılara, farklı çiçek aranjmanından evde huzurlu bir aşk köşesi düzenine dair faydalı ipuçlarını öğrendik.

NE DEDi?“Benim Sevgililer Günü’ne özel mönümde ‘passion fruit’ ile sunduğum istiridye yer alıyor. istiridyeyi kuru buzun üzerinde yuvarlak bir tabakta çiçekler eşliğinde sunmak istedim.”

AFRODiZYAK ETKi “istiridye zaten başlı başına afrodizyak bir lezzet. Bunu canlı tüketmek önemli. Yanma passion fruit bulmakta zorlanırsanız beyaz şeftali püresi veya dağ meyveleri ile hazırlanmış bir sos öneriyorum. Final kesinlikle bu keyfi ikiye katlayan bitter çikolatalı mus ile olsun.”

NEREDE? Stil danışmanı Tülin Kermen’in evi.

NE DEDi? “Öncelikle evdeki aşk noktasını bulduk. Apartmanın inşaat tarihi ve yön olarak durduğu konuma göre bir hesaplama yöntemi ile belirliyorum bunu. Evdeki aşk noktası kuzeybatı/kuzey doğrultusundaydı. O zaman oraya yatak odasını koyalım dedik. Ancak bunu düşündüğümüz yerin üstünde kiriş vardı. Bu şekilde üzerinizde kiriş varsa değil aşk, rahat bir uyku uyumak bile mümkün olmaz, üzerinizde ciddi birbaskı yaratır bu durum. Bu yüzden bizde kirişi dekoratif bir kumaşla kapladık.”

ATEŞ ELEMENTi “Aşk alanı için her zaman favori elementtir. Ateş, sıcak renkler ve özellikle de kırmızı demektir. Buradaki ateş renkleriniyatağınyanmdaki bordo kadife perde ve yatağın üzerindeki sıcak renkli örtü ile sağladık. Birde başucuna, baktıkça insanı mutlu eden, şömine efekti veren, aynı zamanda havayı da temizleyen Himalaya tuzundan lamba koyduk. insanlar kokulardan çok etkileniyorlar. Koku yayan aletimiz YUN’dan meditatif müzik ve renkten renge giren ışığı da devreye sokunca aşk köşemiz tamam oldu.”

NEREDE? ÇukurcumaCafe Cuma’da.

NE DEDi? “Yaptığım çiçek düzenlemesini gitmekten çok keyif aldığım, eklektik tasarımı ile misafirlerine şehir romantizmi yaşatırken harika mutfağıyla da verdiği değeri gösteren Cuma’da sergilemek istedim. Çiçek, dekorasyonun son dokunuşu ve önemli bir parçasıdır. Sergilenecek mekanla uyum yakalayabilmek için eklektik romantik tarzda bir düzenleme yaptım.”

RENKLi ARANJMAN “Bununiçin, temayauygunbirvazokullanmak düzenlemenin olmazsa olmazıydı. Vazo olarak kullandığım bakır kase, Türkiye’ye döndüğüm ilk zamanlarda koleksiyonuma Çukurcuma’dan dahil olmuştu ve bu mekanın tarzına da çok uydu. Kimilerine göre aşk tutkudur, kimilerine göre sonsuz sevgi. Şüphesiz tutku aşkı aşkyapan duygu ama sevgi, kusur, saflık, iyilik, kötülük, üzüntü ve sevinç olmadan da aşk olmayacağını düşünüyorum. Sadece kırmızının hakim olduğu bir düzenleme yerine aşkın tüm renklerini kullandığım bir düzenleme yaptım. içine bir parça tutku katarak…”

MEHMET GARAN MirakAdamı

NEREDE? BackbarBebeköy.

NE DEDi? “ Aşk şarkıları her zaman favorilerimdendir. Dans ederken de durum hep aynıydı. Müziğe ve aşka dair her şey, 70’lerin ortalarında, kış tatillerinde Uludağ ve yaz tatillerinde Kuşadası’nda başlar benim için. Eniştemin Uludağ’daki diskoteği Beta ve Kuşadası’ndaki Kulüp 33 ilk DJ’lik performanslarıma sahne olmuştur. Sonrasında Los Angeles öğrencilik yıllarım geldi ve kendimi cennette hissettiğim konserlerde, canlı müzik klüplerinde ve muazzam plakçılarda buluverdim. Türkiye’ye dönünce 98’de Radio OxiGen’i kurdum. Çok ses getiren bir kanal oldu ve 10 yıl sonra da misyonunu yerine getirip yayın hayatını bitirdi. Dönelim bugüne ve aşk şarkıları mevzusuna…”

ROM ANTi K PL AYLIST “19611999 yılları arasından seçilmiş blues, caz, soul ve alternatif rock içeren şarkılardan oluşan bir playlist benimki. Beste, sözler ve enstrümantasyonu göz önüne aldım seçimlerimde. Aşıkken bir Etta James’den blues dinlemek, Sylvester, Minnie Riperton, Timmy Thomas, Bryan Ferry ve Jon Lucien’in harika seslerini ve Isley Brothers ve Chicago gibi grupların kolektif çalışmalarını duymak isterim. Yeni hayatını kaybeden muazzam müzik adamı David Bowie’den Wildis the Wind veya The Cure’dan Pictures ofYou şarkısı da mükemmel olur tabii. Tavsiyem o güne özel sizin de kendi playlist’inizi hazırlamanız ve sevdiğinize CD olarak hediye etmeniz. Etkisi müthiş olacaktır.”

Evimi nasıl dekore ederim_2.jpgEvimi nasıl dekore ederim_0.jpgEvimi nasıl dekore ederim_7.jpgEvimi nasıl dekore ederim_9.jpgEvimi nasıl dekore ederim_3.jpgEvimi nasıl dekore ederim_1.jpgEvimi nasıl dekore ederim_5.jpgEvimi nasıl dekore ederim_8.jpgEvimi nasıl dekore ederim_15.jpgEvimi nasıl dekore ederim_12.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir