Evimi nasıl dekore etmeliyim

İç mimar, tasarımcı ve müzisyen Oytun Berktan yaptığı işlerle ilgimizi çekti ve onu daha yakından tanımak istedik, şafak ünal

Sizi tanıyabilir miyiz? Mimarlık, müzik ve resimle harmanlanmış bir eğitim döneminin ardından aynı oyuncaklarla devam ettiğim bir hayat yaşıyorum.

iç mimarlık okuduğum Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden opera şan eğitimi aldığım istanbul Devlet Konservatuarına koşturarak geçen bir öğrencilik hayatım oldu. Onu takiben Hollanda’da resim heykel ve enstalasyon eğitimi aldım. Şimdi de kişisel ve karma sergiler yapmaya, sahne almaya ve iç mimarlık çalışmalarımı sürdürmeye devam ediyorum. Bunları bu şekilde alt alta yazınca kulağa ‘çok havalı’ işler gibi gelse de altını çizmek istiyorum ki, yaptıklarım benim çocukluğumdan bugüne taşıdığım oyuncaklarım…

Tasarım yolculuğunuz nasıl başladı? Her zaman bir şeyler yaratmak, üretmek hoşuma gitmiştir.

Onu aklıma koyarak bu alana yöneldim. iç mimarinin ana konusu mekan tasarımı olduğu için mobilya, aydınlatma, obje bulunan her alanı kapsıyor. Tasarım maceram, okul hayatımın ardından iş hayatına atılmamla beraber başladı diyebiliriz bu bağlamda.

Neler tasarlıyorsunuz ve neden bu alana yöneldiniz? iç mimari tasarımını yaptığımız otel, ev, restoran vb mekanlar için ürün, ev ve mobilya tasarlayarak başladı aslında tasarım maceramız. Her mekan için özel kanepeler, koltuk modelleri, masa ve sandalyeler tasarlıyorduk. Çukurcuma’daki mekanımıza taşınmamız da aslında bu tasarladığımız ürünleri sergileme imkanı bulabilmek içindi.

Nelerden ilham alıyorsunuz?

Kavram çalışması benim için en önemli Fakat bazen de gördüğüm bir resim,

şey. Öncelikle bir temel konu belirler ve grafik çalışmaya da duyduğum bir

iu irdeleyip konuyu nasıl ifade şarkının bende uyandırdığı hissi

“Çukurcuma’daki ofis ve mobilya galerimizde bulunan ince ve açılı paslandırılmış demir ayaklar üzerinde duran kestane ağacı dama tablalı sehpa en sevdiğim tasarımlarımdan biri.”

Resme olan özel ilginizi anlatır mısınız?

Armaggan Galeri’de birçok meslektaşımla birlikte yer aldığım sergilerimizin ardından, ‘Dualite’ konulu ilk kişisel sergim Galeri Bu’da yer almıştı. Daha sonra Floransa’da Atellier Via Maggio Galeri’sinde bir sergim daha oldu. Şimdi ise yine yurt dışında bir sanat galerisine yeni bir seri hazırlamakla meşgulüm. Bu yeni seride kendi geliştirdiğim farklı bir baskı ve karışık teknikle hazırladığım işlerim sergilenecek.

Favori fılminiz?

1998 Alfonso Cuaron yapımı ‘Great Expectations’.

‘Cappa Lambader’ adını verdiğimiz lambader tasarımım aynı zamanda bir geri dönüşüm projesidir. Ürgüp, Göreme bölgesinde hurdaya çıkmış olan eski pencere güvenlik demirleri kullanarak tasarlamıştım.

Evimi nasıl dekore etmeliyim_7.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_2.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_6.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_3.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_4.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_0.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_9.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_5.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_11.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_1.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_15.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_8.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_13.jpgEvimi nasıl dekore etmeliyim_12.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir