Melih Kohen’in Evi

Melih Kohen, Göktürk semti son dönemde iyice kalabalıklaşınca Zekeriyaköy’e taşınmış. Doğa ile iç içe bir yaşamın hakim olduğu sitede müstakil evler bulunuyor. 160 metrekarelik bir alana sahip bahçe dubleksi olan bu evi tercih etmesinin en önemli nedeni ise, bahçesi olmuş. Bahçeyi dört mevsim aktif olarak kullanmayı seven Kohen, burayı düzenlerken de söz konusu unsurlara önem vermiş; dolayısıyla kış şartlarına dayanıklı eşyalar seçmiş. Evde üç tane oda ve üç tane de banyo mevcut. Bahçeye açılan büyük mutfak ve salon ise, yan yana konumlandırılmış. Odalar; yatak odası, giyinme odası ve çalışma odası olarak değerlendirilmiş. Aktif olarak sekiz senedir mimarlık yapan Kohen, bu süre zarfında kendi markasını oluşturarak mimari, iç mimari ve mobilya tasarımı konularında belirli bir noktaya ulaşmış. Mekan konseptleri konusunda da danışmanlık veriyor, ürün tasarımı ve imalatı konularında uzmanlaşmış ekibiyle birlikte kişiye özel mekanlar hazırlıyor. Dekore ettiği mekanlarda konforla şıklığı buluşturmak ise en önemli amacı. Kendi evini tasarlarken de önce nasıl bir atmosferde yaşamak istediğine karar veren Kohen, klasik ve moderni harmanlamayı tercih etmiş. Koyu renk duvarların mekanları daha şık gösterdiğini düşündüğünden; salonda gri vizon tonda olan duvarları siyah bordürlerle destekleyerek, aksesuar ve eşyalara uyumlu bir dekorasyon yaratmış. Dikdörtgen formlu salonda şömineyi bir seperasyon yaratacak şekilde konumlandırmış ve duvarlarını doğal taşlarla giydirmiş. Tablo, heykel, aksesuar ve mobilyalardan oluşan eski eşya koleksiyonundan bazı parçaları evin genelinde kullanmış. Yatak odasındaki Viyana tarzı şifonyer, salondaki yemek masasının ayakları olan Yunan tarzı tra-verten sütunlar, eski bir masadan dönüştürdüğü orta sehpanın iskeleti ve bazı aksesuarlar bunlara örnek. Ayrıca kanepe, koltuk, sandalye ve yatak gibi mobilyalar da kendi tasarımı.

Kohen evdeki zamanının büyük bir bölümünü bahçede geçirdiği için, en az evinin içi kadar bahçenin de konforlu ve şık olmasına; estetik bakımdan değer taşıyan eşyaların aynı oranda konforlu olmalarına özen göstermiş. Taşınma aşamasında yeni bir ev olduğu için banyolar ve mutfak gayet iyi durumdaymış. Salonda bir şömine olmasını isteyen ev sahibi, duvarlarda bordür uygulamasını tercih etmiş. Mobilya seçiminde öncelikle metrekareye uygun ebatta ürünler seçmeye özen göstermiş. Klasik formda, fakat kendi içinde modernliği de barındıran bir senteze sahip olan mobilyalarla istediği etkiyi yaratabilmiş. Objeler ise tamamen zaman içerisinde biriktirdiklerinden seçilmiş. Onun el yapımı mermer veya taş heykellere olan merakı, evinin dekorasyonunda da kendini göstermiş.

Amatör olarak yağlı boya ve kara kalem çalışmaları bulunan Melih Kohen, bunları yaşam mekanında görmeyi tercih ediyor. Evdeki birçok tablo onun kendi çalışmaları. Bunun yanı sıra, toplamaya yeni başladığı bir tablo koleksiyonu da var. Bunları da duvarlarında görmeyi ve dekorasyonuna katmayı tercih etmiş. Evdeki mobilya tasarımlarını ise tamamen mevcut olan eski eşyalarına uyumlu olacak şekilde tasarlamış. Yemek masasının sandalyeleri ve koltuklar bunun örnekleri.

İki katlı evin teras ve yürüme yollarına kayrak taşı döşenmiş. Türlü çiçeklerle bezenmiş geniş bahçe birkaç kademeden oluşuyor.

Melih Kohen'in Evi_6.jpg

Melih Kohen'in Evi_8.jpg

Melih Kohen'in Evi_20.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir