Mobilya seçiminde Ailenin yaşam modelleri

Ailenin yaşam modelleri
Mobilya seçiminde bir diğer faktör ailenin yaşam modelidir. Örneğin! üyeleri sessiz ve okumayı tercih eden bir aile ile büyük ölçüde eğlenceyi seven bir ailenin seçeceği mobilyalar arasında farklılık olacaktır.

Eğlenceyi seven bir aile misafir sayısına uygun olarak daha fazla oturma materyaline (sandalye, koltuk, vb.) gereksinim duyacaktır. Bu aileler kullanılacağı yere kolaylıkla taşınabilecek masalara gereksinim duyarlar. Halıların duvardan duvara döşenmesi faaliyetlerin daha kolay yürütülebilmesinde etkili olacaktır. Evde oyun oynamyorsa, bir oyun masasına, rahat oturma materyallerine ve uygun aydınlatmaya gereksinim olacaktır.

Çalışma, okuma veya küçük gruplar halinde sohbet etmek için daha fazla zaman harcayan aileler, büyük masalara, lıklara, şezlonglara ve uygun lambalara gereksinim duyarlar. Aile üyeleri, eğlenme, okuma veya kişisel çalışmalarını kendi odalarında yürütüyorlarsa, bu durumda oturma odasından başka yatak odasında da masa, okuma lambası, lık, şezlong ve radyoya daha fazla gereksinim olabilir.

Son zamanlarda, aile merkezli aktivitelere doğru bir eğilim vardır ve ailenin ortaklaşa yürüttüğü bir takım aktiviteler söz konusudur. Bu nedenle oturma odası mobilyalarının ailenin yürüteceği faaliyetlere ve ilgilerine uygun olması gerekir.

Aile üyelerinin gereksinimleri
Aile üyelerinin gereksinimleri ve alışkanlıkları, mobilya satın alma aşamasında analiz edilmelidir. Çalışma gereksinimi mobilyanın ve mefruşatın seçiminde çok önemli bir rol oynar. Koca, kadın veya çocuklar evde masada çalışıyorlarsa, spesifik parçaların satın alınmasında onların gereksinimlerinin göz önüne alınması gerekir. Mobilya ev planlamada ilk olarak göz önüne alınmalı ve aile üyeleri bu konuda teşvik edilmelidir.

Aile üyelerinin boş zaman aktiviteleri de mobilya seçiminde göz önüne alınmalıdır. Hobiler ve ilgiler, yaşamı zenginleştirmeleri nedeniyle, yeterli bir yerleşim sağlama konusunda teşvik edilmeyi gerektirir. Koleksiyon yapan insanlar için, malzemelerin depolanmasında raflara veya depolama alanlarına gereksinim duyulur. Aynı zamanda uygun bir aydınlatmaya ve büyük bir çalışma yüzeyine de gereksinim vardır.

Mobilya seçiminde bireysel alışkanlıklar da düşünülmelidir. Bazı insanlar oturma odasmda bir kanepeyi tercih ederler, böylece radyo dinlerken veya okurken uzanabilirler. Bazıları da ayaklarım uzatabileceği tabureli bir koltuğu (tercihen ottoman tipi) tercih ederler. Yatakta okumaktan hoşlanan insanlar için iyi bir başucu lambası, ları ve ekipmanları koymak için iyi bir başucu sehpasma gereksinim vardır.

Bazıları da masa üzerinde veya sandalyeye bitişik iyi bir aydınlatmayı tercih eder. Radyo dinlemekten hoşlanan bireyler için radyoya yakın bir koltuk, televizyon izlemekten hoşlananlar için ise görüş alanı içinde, kolaylıkla hareket ettirilebilen oturma düzenlemelerine gereksinim vardır.

ev dekorasyonu, feng shui

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir