Walton Hotels Galata ve Sultanahmet

Kerem Şen ve Noyan Ayhan ortaklığında hayata geçirilen Walton Hotels Galata ve Sultanahmet, yer yer örtüşen; bazen de farklılaşan temalarını keyifli mekanlarına taşıyor

İlki İstanbul’un bohem semtlerinden Galata’nın Bankalar Caddesi’nin bir arka paralelinde yer alıyor. Tam da bu sebepten Beyoğlu ve Karaköy semtlerine yürüme mesafesinde. Sultanahmet’teki otel ise muhteşem deniz manzarasıyla geçmişi 1850’lere dayanan tarihi bir binada yer alıyor. Yapı Küçük Ayasofya’ya iki, Yerebatan Sarnıcı’na 13, Ayasofya ve Kapalı Çarşı’ya 12 ve Sultanahmet Camii’ne sekiz dakikalık yürüme mesafesinde. Her iki oteli de rahatlıkla ‘sanatsever’ olarak adlandırabiliriz. Sayfalarımıza taşıdığımız otellerin ortaklarından Kerem Şen ile restorasyon sürecini ve Walton markasını konuştuk. Öncelikle sizi ve ortağınızı kısaca tanıyabilir miyiz? Walton Otelleri için restorasyon yaptırma fikri nasıl ortaya çıktı?

Ortağım Noyan Ayhan 20 yıllık eski bir bankacı; ben ise, medya ve pazarlama kökenliyim, yani ikimiz de kurumsal kökenliyiz. Fakat yıllardır bolca seyahat edip, dünyayı gezme imkanı bulduk ve şimdi bu biriktirdiğimiz vizyonu yarattığımız ‘Walton’ markasına katıyoruz.

Dostluğumuz aynı zamanlarda Londra’da yaşarken başladı ve hatta markamızın ismi de Londra’da yaşarken hem sürekli vakit geçirdiğimiz, hem de Noyan’ın eşi Esra ve benim hep birlikte tanıştığımız ‘Walton Street’ isminden geliyor. Yani, Walton bizler için güzel anılar çağrıştıran bir isim. Galata ve Sultanahmet’teki her iki otelimiz de 100 yıldan fazla bir tarihe sahip binalarda hayata geçirildi. Biz de Walton markası olarak bir hikayesi ve tarihi dokusu olan binaları seçmek ve restore etmek istiyorduk. Bu sayede bu yok olmaya yüz tutmuş binaları tekrar hayata döndürürken, önemli bir değer de yaratmış olduk. Tabii bir de, başarılı bir butik otelin sahip olması gereken en önemli özelliği, bir ‘ruhunun’ olması ve bu özellik maalesef yeni yapılarda yok.

Walton Hotels Galata’nın Simple terasrestoranı, odaları ve ortak alanları.
Walton Hotels Galata ve Sultanahmet_6.jpgWalton Hotels Galata ve Sultanahmet_1.jpgWalton Hotels Galata ve Sultanahmet_5.jpgWalton Hotels Galata ve Sultanahmet_3.jpgWalton Hotels Galata ve Sultanahmet_2.jpgWalton Hotels Galata ve Sultanahmet_4.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir